Hewlett Packard Enterprise ProLiant DL380e Gen8 2.4GHz E5-2407V2 460W Rack (2U) server
Be the first to review this product
Part No: 747768-421
Availability: In stock
Details
Processor
Thermal Monitoring Technologies Yes
Thermal Design Power (TDP) 80 W
Tcase 76 °C
Supported instruction sets AVX
Stepping S1
Scalability 2S
Processor threads 4
Processor package size 45
Processor operating modes 64-bit
Processor lithography 22 nm
Processor codename Ivy Bridge EN
Processor code SR1AK
Physical Address Extension (PAE) 46 bit
Physical Address Extension (PAE) Yes
PCI Express configurations x4, x8, x16
Number of QPI links 1
Memory types supported by processor DDR3-SDRAM
Memory clock speeds supported by processor 800,1066,1333 MHz
Memory channels supported by processor Triple
Memory bandwidth supported by processor (max) 32 GB/s
Maximum number of PCI Express lanes 24
Maximum internal memory supported by processor 384 GB
Idle States Yes
FSB Parity No
Execute Disable Bit Yes
Embedded options available No
ECC supported by processor Yes
Bus type QPI
Processor cache type Smart Cache
Processor cache 10 MB
Conflict Free processor No
Processor series Intel Xeon E5-2400 v2
Processor frequency 2.4 GHz
Processor boost frequency 2.40 GHz
Number of processors installed 1
Processor model E5-2407V2
System bus rate 6.4 GT/s
Processor socket LGA 1356 (Socket B2)
Processor cores 4
Processor family Intel® Xeon® E5 V2 Family
Memory
Internal memory 8 GB
Memory slots 12
Maximum internal memory 384 GB
Internal memory type DDR3-SDRAM
ECC Yes
Storage
Number of hard drives supported 8
Hot-Plug support Yes
Hard drive interface Serial ATA
Networking
Ethernet LAN Yes
Ports & interfaces
VGA (D-Sub) ports quantity 1
Serial ports quantity 1
Ethernet LAN (RJ-45) ports 4
Expansion slots
PCI Express slots version 3.0
Optical drive
Optical drive type No
Design
Optical drive type No
Chassis type Rack (2U)
Processor special features
Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) No
Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) No
Enhanced Intel SpeedStep Technology Yes
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) Yes
Intel® OS Guard Yes
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) Yes
Intel® vPro™ Technology No
Intel® Turbo Boost Technology No
Intel TSX-NI No
Intel Trusted Execution Technology Yes
Intel® Smart Cache Yes
Intel® Secure Key Yes
Intel® Quick Sync Video Technology No
Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) No
Intel® InTru™ 3D Technology No
Intel® Insider™ No
Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) No
Intel Flex Memory Access No
Intel Enhanced Halt State Yes
Intel Demand Based Switching Yes
Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices (Intel CVT for MID) No
Intel Clear Video Technology No
Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) No
Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) No
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) Yes
Intel 64 Yes
Intel Virtualization Technology (VT-x) Yes
Intel TSX-NI version 0.00
Intel Secure Key Technology version 1.00
Intel Identity Protection Technology version 0.00
Intel FDI Technology No
Intel Dual Display Capable Technology No
Intel Fast Memory Access No
Processor ARK ID 75782
Intel Rapid Storage Technology No
CPU configuration (max) 2
Power
Number of main power supplies 1
Power supply 460 W
Certificates
Energy Star certified Yes
Technical details
Hot-Plug support Yes
CPU configuration (max) 2
Chassis type Rack (2U)
Weight & dimensions
Width 445.5 mm
Weight 43 kg
Height 87.4 mm
Depth 698.5 mm